Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Şehir yaşamı, güneş, stres gibi günlük hayatın parçası olan birçok etken sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Tüm bu etkenler saçların cansız ve sağlıksız görünmesine neden oluyor. En korkutucu etkisi ise saç dökülmesi. Saç dökülmesi problemi yaşayanların en çok merak ettikleri şey saç dökülmesinin sebepleri ve saç dökülmesini önleme yöntemleri.

Birçok kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Aslında günlük ortalama 50-100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Her bir saç kökünden çıkan saç telinin belirli bir ömrü vardır ve her saç kökü insan ömrü boyunca yaklaşık 25-30 adet saç teli üretir. Bu nedenle günlük 50-100 adet saç telinin dökülmesi kaçınılmazdır. Eğer kortizon benzeri ağır ilaçlarla tedavi görmüyorsanız ve buna rağmen saçlarınız bundan daha fazla dökülüyorsa önce bir sağlık probleminiz olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurmalısınız. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa saç dökülmesinin en büyük sebebi günlük rutininiz olabilir. İşte saç dökülmesi sorunu yaşayanların saç dökülmesini önlemek için yapması gerekenler.

İlk adım: Saç tipinize uygun bir şampuan seçin ve dökülme önleyici serumlardan destek alın

Saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biri yanlış şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmak. Bu nedenle ilk olarak saç tipinizi öğrenmeniz gerekir. Saç tipinizi belirlemek için Grisa’dan randevu alabilirsiniz. Saç tipinizi öğrendikten sonra saçınıza uygun şampuan ve bakım ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin saçlarınız kuruysa yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar saçınızın çok daha fazla dökülmesine, kurumasına ve hatta saç diplerinizde kepek oluşumuna yol açabilir. Ayrıca piyasadaki birçok masum görünen şampuanın paraben, slikon, sülfat v.b. saçınıza uzun vadede zararlı maddeler içerdiğini  ve PH değerlerini de saçın doğal PH değerlerinden çok daha alkali olduğunu bilmenizde fayda var. Grisa’dan satın alınan ya da işlemler süresince saçınıza uygulanan hiçbir şampuanın ya da kremin yukarıda belirttiğimiz zararlı etkilere yol açmadığını belirtmek isteriz. Şampuanınızı bulduktan sonra dökülmenin miktarına bağlı olarak, dökülme önleyici serumlar kullanabilirsiniz. Tüm bunlar için saçlarınızı gönül rahatlığıyla Grisa’ya emanet edebilirsiniz.

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız buna bir son verin. Mümkünse saçlarınızı haftada 3 kere, mümkün değilse de bir gün arayla yıkayın. Saçları her gün yıkamak hem daha çabuk yağlanmasına hem de saçın nem dengesi bozulduğu için dökülmesine sebep olacaktır.

İki defadan fazla şampuanlamayın

Saç dökülmesini önlemek istiyorsanız saçlarınızı bir ya da iki kez şampuanlayın. İki kereden fazla şampuanlamak saçınızın yıpranmasına ve yıpranma sonucunda da dökülmesine neden olacaktır.

Sağlıklı beslenin

Saç dökülmesini önlemek için akla ilk saç bakım yöntemleri geliyor. Ancak sağlıklı beslenme de saç dökülmesi ve saç sağlığı üzerinde oldukça etkili. Saç dökülmesi problemi olanların öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. Saçlarınızı beslemek için günde 2 bardak süt içebilir, yoğurt ve peynir tüketiminizi artırabilir, öğünlerinize kırmızı et/balık ve kuru yemişler ekleyebilirsiniz. Eğer saç dökülmeniz yoksa ama saçlarınızın sağlığını korumak istiyorsanız bol bol su içmeyi eksik etmeyin. Yine protein, biyotin, A, B12, C vitaminleri, bakır, demir, omega3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum sağlıklı saçların en önemli besin kaynaklarıdır. 

Hidrolize edilmiş yağlardan yardım alın

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de saçların yeterince beslenmemesi. Saç tellerimizin her bölgesi baş derisinin üstüne çıktığı andan itibaren vücudumuz tarafından beslenemez hale gelir. Eğer dış etkenler ve saçlarımıza uyguladığımız işlemler düşünülürse, saçlarımızın dışarıdan gelecek desteklere ihtiyacı olduğu kesindir. Saçlarınızın ihtiyacı olan desteği sağlamak için hidrolize edilmiş yani moleküler olarak seyreltilmiş yağlar kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler için Grisa’ya başvurabilirsiniz. Ürününüzü bir kozmetik mağazasından alırsanız içinde silikon barındırmadığından emin olun. Doğal zeytinyağı, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar sanılanın aksine moleküler olarak incelmedikleri için saç telimizin iç kısmına etki edemezler. Saç telinin dışını kapladıkları için dış etkenler karşı koruma sağlarlar demek isteriz ancak güneş ışınlarını bir büyüteç gibi yoğunlaştırdıkları için kurumaya neden olurlar. 

Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın

Özellikle kış günlerinde sıcak duş almak birçok kişinin en sevdiği şeylerden biri. Ancak kaynara yakın sıcak suyla duş almak, buharlaşma nedeniyle  saçlarımızda kuruluk yapıyor ve yeterince nemli olmayan saç tellerimizin koruyucu pul tabakası tamamen kapanamıyor. Bu da saçlarımızın dış etkenler karşısında savunmasız hale gelip, günden güne daha hızlı yıpranmasına neden oluyor. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız saçlarınızı dayanabildiğiniz kadar soğuk suyla yıkamalısınız. Soğuk suya hiç dayanamıyorsanız, başınızı öne eğip ve saçlarınızı soğuk su vücudunuza gelmeyecek şekilde yıkayabilirsiniz.

Şampuanlama sonrası saçınıza masaj yapın

Saçlarınızı yıkarken şampuanlama ve kremleme işleminin ardından ılık suyla birlikte saç derinize yuvarlak ve yumuşak hareketlerle masaj yapın. Bu yöntem saç derinizde kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken saçlarınızın daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardım eder ve en önemlisi saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Saçlarınızı yüksek ısıdan koruyun

Eğer saçlarınıza sık sık fön çekiyor ya da saçlarınızı pres ile düzleştiriyorsanız yüksek ısılı araçlar saçınızın yıpranmasına ve dolayısıyla dökülmesine sebep olabilir. Bu nedenle yüksek ısılı ürünleri çok daha az kullanmaya çalışın. 

Boyalara dikkat!

Diğer yandan saç boyasının da saçları en çok yıpratabilecek şeylerden biri olduğunu unutmayın. Renklendirme işlemlerini sonuçlarını garantilemek ve renk pigmenlerini aktif hale getirmek için kullanılan amonyak aslında saçımızın düşmanıdır. Piyasada ev kullanımı için üretilen boyaların tümünde yüksek oranda amonyak  ve slikon türevi maddeler vardır. Doğal saçın Ph değeri 5,5 iken amonyağın Ph değeri 9-10 dur.  İçeriğinde yoğun amonyak bulunan boyalar saçınızın Ph değerini yükseltir ve saçınızda önlenemez bir yıpranma sürecinin önünü açarlar. Bir saç teli 13-14 Ph değerinde kopmaktadır. 

Neyse ki bu durumun gerçek bir tehlike olduğunu bilen Organic, Insight, Daviness vb. firmalar amonyaksız boya üretimini yıllar önce başlattı. Grisa size bitkisel, organik, amonyaksız, vegan boyalar ile saçlarınızı renklendirmenizde rehberlik edebilir. Detaylı bilgi almak için bizi arayıp randevu alabilirsiniz. Devamını Oku