Organik ve Kimyasal Saç Boyası Arasındaki Önemli Farklar

Kişisel bakımın en önemli adımlarından biri de saç bakımı. Saç bakımının yıkamadan nemlendirmeye, şekillendirmeden boyamaya pek çok farklı aşaması bulunuyor. Ancak günümüzde saç bakımı ve temizliğinde kullanılan pek çok ürün aslında saçlara zarar veriyor. Şampuanlardan saç kremlerine, saç spreylerinden saç boyalarına; saç ürünlerinin içinde bulunan kimyasallar saçlarda yarardan çok zarara yol açıyor. Güzellik ve bakım için birçok kişinin vazgeçilmezi olan saç boyaları ise saçı en çok yıpratan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Peki saç boyaları gerçekten zararlı mı? Organik saç boyası ve kimyasal saç boyası arasındaki farklar neler? Saç boyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilir, detaylı bilgi almak için bizden randevu alabilirsiniz. 

Saçın Yapısı

Önce biraz saçın yapısından bahsedelim. Saçın normal şartlarda yumuşak, parlak ve sağlıklı bir yapısı vardır. Saçın sağlıklı görünebilmek içinse proteinlere, neme ve pH dengesini korumaya ihtiyacı vardır. Saç tellerinin yüzeyi kütikül adı verilen ve saçın korunmasını sağlayan bir çeşit pulla kaplıdır. Kütikül, kimyasal olarak dirençli bir bölgedir. Aynı zamanda bu bölgede keratin denen proteinler bulunur ve keratin saçı korur. Bu yüzden saçlara dışarıdan sağlanan keratin desteğinin saçlar için faydalı olduğuna inanılır. Piyasada farklı çeşitlerde keratin bakım ürünleri bulunur. Saç bakımı konusunda Grisa size rehberlik edebilir. 

Saç boyaları nasıl işe yarar?

Saç boyaları ise saçın asidik ve alkali seviyesini değiştirerek kütiküllerin açılmasını sağlar. Böylece boyanın içindeki renk pigmentleri saçın içine geçer ve saçın rengi değişir. Boyalarda, bu işlemin gerçekleşebilmesi için kullanılan en güçlü madde ise amonyaktır. Amonyak, saçın pH seviyesini 10-15 gibi oldukça yüksek seviyelere çıkarır. Ayrıca amonyak insan sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. 

Organik saç boyaları gerçekten organik mi?

Sonuç olarak organik saç boyaları aslında %100 organik bir içerik yerine amonyak, paraben, sülfat gibi çok zararlı maddeleri içermeyen bir içerik vadeder. Ancak saç boyalarının herhangi kimyasal bir madde kullanmadan saçın rengini değiştirmesi mümkün değildir. Organik saç boyaları, kimyasal saç boyalarına göre nispeten daha az zararlı kimyasalların kullanıldığı boyalardır. 

Organik saç boyalarında genellikle Ethanolamine denen amonyak türevi bir madde kullanılır. Kokusuz olan bu maddenin işlevi de pH seviyesini yükseltmektir. Saçın normal pH seviyesi ise 3.5 ile 5.5 arasında olmalıdır. 

Ayrıca organik boyalarda kullanılan, nispeten daha az zararlı kimyasalların yanı sıra saçı bu kimyasalların verdiği zararlardan korumak için saçı besleyen ögelerle zenginleştirilirler. Bu organik kökenli bileşenler ve yağlar saçın sağlıklı haline geri dönmesine yardım eder, saç kütiküllerinin normale dönmesini sağlar.

Tamamen organik saç boyaları da elbette vardır. Ancak bu saç boyaları saçın içine işlemek yerine saç tellerinin dışını kaplar. Saç, doğal rengini korur. Tamamen organik saç boyası bir maske görevi görür.

Saç boyası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Tüm bu sebeplerle saçınız için en doğru boyayı seçerken, boyanın üzerinde yazanlara değil içeriğindeki maddelere bakmalısınız. Organik boyaların birçoğunun içinde kimyasal boyalardaki kadar zararlı olmasa da kimyasal maddeler bulunur. Boya seçerken, kullanılacak markanın boya üzerinde uyguladığı testlere ve sahip olduğu sertifikalara da dikkat etmek önemlidir. 

Saçınızın sağlığını koruyarak rengini değiştirmek istiyorsanız bu konuda uzman ekibimiz size yardımcı olabilir. 

Hangi saç boyalarını tercih etmeliyim?

En çok tercih edilen markalardan biri %97 doğal içeriğe sahip olan Organic’tir. Saçınızı boyarken saçınızın içten dışa güçlenmesine ve korunmasına yardımcı olan Organic markası aynı zamanda amonyak içermez ve solunum yolları rahatsızlıklarına neden olmaz. Bir diğer tercih edilen marka ise Insight’tır. Paraben, SLS, SLES, mineral yağlar, renklendirici ve silikon içermeyen Insight bakım ürünleri de %96 organik içeriğe sahiptir. Bu iki güvenilir markanın ürünleri de Grisa’da saçlarına değer veren müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Uzman ekibimiz sizi ürünler konusunda en doğru şekilde bilgilendirecektir. Devamını Oku