Göz Altı Morluklarına Çözüm Olabilecek Altın Değerinde 8 Öneri

Cilt bakımının en önemli adımlarından biri de göz çevresi bakımı. Tüm görünümü ciddi bir şekilde etkileyen gözçevresinde oluşan morluklar ve şişlikler ise genellikle yorgun ve soluk bir görünüme sebep oluyor. Genetik ya da dış etkenlere bağlı oluşabilen göz altı morluklarını ortadan kaldırmanın ya da azaltmanın bazı yolları var. İşte göz altı morluklarına çözüm olabilecek altın değerinde öneriler.

 

  1. İlk adım: Bol bol su için!

Günlük önerilen su tüketim miktarına dikkat edin. Vücudunuzun ihtiyacı olan nemi sağlayabilmesi için günde en az 1.5-2 litre su tüketmek önerilir (boy, kilo ve sağlık durumunuza göre lütfen doktorunuzun önerisine kulak verin). Su, bir yandan cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlarken diğer yandan toksinleri atmanıza yardımcı olur. Ayrıca göz altı morluklarıyla savaşmanıza da yardım eder.

 

  1. Beslenmenize dikkat edin, tuz tüketimini azaltın.

Göz altı morlukları, birikmiş toksinlerden oluşur. Eğer göz altı morluklarından kurtulmak istiyorsanız sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz şart. Ayrıca aşırı tuz tüketimi de göz altı morluklarına davetiye çıkaran alışkanlıklardan biri.

 

  1. Kahve, alkol ve sigaraya veda…

Eğer göz altı morluklarınızdan kurtulmak istiyorsanız cilt düşmanı kahve, alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekiyor. Cildinizin nem oranını büyük oranda etkileyen bu alışkanlıklar aynı zamanda erken yaşlanmaya da davetiye çıkarıyor.

 

  1. Aşırı makyaj yapmaktan ve kalitesiz makyaj malzemelerinden kaçının. Cildinizi her akşam düzenli olarak makyajdan arındırın.

Göz altı morluklarının artmasına neden olan durumlardan biri de aşırı makyaj yapmaktır. Ayrıca kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleri de cilde zarar vererek hasar görmesine neden oluyor. Eğer düzenli olarak makyaj yapıyorsanız cildinizi her günün sonunda makyajdan arındırmaya ve doğru bir şekilde nemlendirmeye özen gösterin.

 

  1. Uyku düzeniniz konusunda dikkatli olun.

Çoğunlukla uykusuz geçen bir gecenin ardından göz altı morlukları çok daha belirgin hale gelir. Eğer genetik göz altı morluklarına sahipseniz uykusuzluk, göz altı morluklarınızın çok daha koyu halkalara dönüşmesine neden olacaktır. Bu nedenle gece geç saatlere kadar ayakta olmak yerine vücudunuzun dinlenebileceği saatlerde, yeterli süre uyumaya çalışın.

 

  1. Göz çevrenize özel nemlendiriciler kullanın.

Göz altı morluklarının en önemli sebeplerinden biri yeterince nemlendirilmemiş bir cilttir. Eğer yüz için özel bir nemlendirici kreminiz varsa bu göz çevreniz için yeterli olmayacaktır. Hassas göz çevresi bölgesine özel bir krem kullanmalısınız.

 

  1. Doğal yöntemler deneyin

Eğer dış etkenlere bağlı göz altı morluklarınız varsa doğal yöntemler anı kurtarmanızı sağlayabilir. Örneğin sabahları göz çevrenize soğuk su ya da buzla kompres yapabilirsiniz. Salatalık, patates ve beklemiş çay da göz çevresine iyi gelen ve morlukları azaltan doğal malzemelerden birkaçıdır.

 

Badem yağı da göz çevresine iyi gelebilir. Gece yatmadan önce bir pamuğa döktüğünüz badem yağını 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Yüzük parmağınızla yuvarlak hareketlerle masaj yapın ve uyuyun. Sabah kalktığınızda durulayın. Düzenli olarak yaptığınızda göz çevrenizin çok daha parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edebilirsiniz. Ancak badem yağının güvenilir ve doğal olduğundan emin olun.

 

Son olarak süte batırdığınız pamukları da göz çevrenizde 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Süt, göz altı morluklarından kurtulmanıza ve cildinizin çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Ancak, eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağsız süt kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

  1. Yüz yogası yapın

Yüz yogası cildinizde kan dolaşımını artırarak göz altı morluklarıyla savaşmanıza yardım eder. Ayrıca erken yaşlanmanın önlenmesi konusunda da olDevamını Oku